شجره طیبه صالحین

شجره طیبه صالحین مسجد سید محمد عالم بندرکنگ

اعتراض امارات به بان کی مون: ایران در منطقه تحت کنترل ما در جزیره ابوموسی پرچم ز
ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٤   کلمات کلیدی:

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، سفیر امارات در سازمان ملل متحد در همین زمینه به برافراشته شدن پرچم ایران در منطقه تحت کنترل امارات در جزیره ابوموسی اعتراض کرد.

دولت امارات می گوید براساس توافقنامه 1971، بخشی از جزیره ابوموسی تحت کنترل امارات است.

براساس اطلاعات موجود هم اکنون بخشی از جزیره ابوموسی تحت کنترل امارات است. در این بخش، شهروندان اماراتی زندگی می کنند و واحدهایی از پلیس امارات نیز حضور دارند.


تهران نیز در واکنش به این موضوع، امارات را به دخالت در امور داخلی اش متهم کرد.

دولت امارات مدعی مالکیت بر سه جزیره ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک در خلیج فارس است اما دولت ایران به شدت این موضوع را رد می کند.

جزیره ایرانی ابوموسی با 12 کیلومتر مربع مساحت حدود 2500 نفر جمعیت دارد.

خانم "لانا زکی نسیبه" سفیر امارات در سازمان ملل متحد در نامه ای رسمی خطاب به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد: دولت امارات متحده عربی به شدت به این اقدام که آن را نقض فاحش توافقنامه 1971 می داند؛ معترض است. چنین اقدامی بر وضعیت حقوقی این جزیره تاثیری ندارد.

سفیر امارات در سازمان ملل متحد توضیح داد: توافقنامه سال 1971 حاکمیت بر جزیره ابوموسی یا هر بخشی از آن را به جمهوری اسلامی ایران منتقل نکرده است. ایران از سال 1980 تدابیری را علیه این جزیره در پیش گرفت که توافقنامه سال 1971 را نقض می کند و تلاش می کند جزیره را تحت حاکمیت ایران قرار دهد.

وی ادامه داد: دولت امارات عربی متحده برهمین اساس از جمهوری اسلامی ایران می خواهد این اقدامات را به سرعت لغو و پرچم ایران را برچیند و به طور دقیق به توافقنامه 1971 عمل کند.

سفیر امارات اضافه کرد هر سال دولت ابوظبی از طریق مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دولت تهران می خواهد در صورتی که دو کشور نتوانند در چارچوب زمانی مورد توافق مسئله جزایر سه گانه (ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک) را حل کنند آن را به دادگاه بین المللی واگذار کنند.

در پاسخ به این شکواییه سفیر امارات، حسین دهقانی سرپرست دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با ارسال نامه ای خطاب به دبیر کل این سازمان بر حاکمیت کامل ایران بر سه جزیره تاکید کرد.

وی افزود: تصمیمات و اقدامات انجام شده در سه جزیره از سوی مسؤولان ایرانی همیشه براساس مبانی حاکمیت و ایمنی منطقه ای جمهوری اسلامی انجام می شود.

دهقان ادامه داد: محتوای نامه دولت امارات، دخالت در امور داخلی ایران است که به قاطعانه رد می شود.
وی توضیح داد: تهران همیشه سیاست دوستی و حسن همجواری را با همه کشورهای همسایه و همجوار در پیش می گیرد. دولت ایران در همین چارچوب آمادگی خود را برای ورود به مذاکرات دوجانبه با دولت امارات با هدف تقویت روابط دو گانه و برچیدن هر گونه سوء تفاهمی که در روابط میان دو کشور وجود داشته باشد اعلام می کند.

سرپرست دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد همچنین تاکید کرد یکپارچگی سرزمینی و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران درباره این جزیره ها غیرقابل مذاکره است.